Záchranci

Autor: Saskia Brešťanská | 20.1.2015 o 20:36 | (upravené 20.1.2015 o 23:47) Karma článku: 5,08 | Prečítané:  151x

Vzdelanie - škola. Toto slovo v dnešnom svete na rebríčku hodnôt už nemá také postavenie, ako by malo mať. V minulosti to bývalo tak, že ten kto mal vyštudovanú základnú školu, buď sa dal na remeslo, alebo šiel na strednú. Tí "rozhodní" - ako ich ja nazývam si povedali, že nemá zmysel vyštudovať nejaké gymnázium a nevyužiť to ďalej, - čiže neísť na vysokú školu. Spravili to, čo uznali za vhodné a väčšinou to bolo dobré nielen pre nich, ale aj pre ich okolie. Mali uznanie od ostatných ... 

Ďalší rozdiel v porovnaní s dnešnou dobou a minulosťou sú učitelia. Ja si vážim každého jedného, či už ma učí, učil, alebo ešte len bude. Sú to ľudia, ktorí venovali svoj život pomoci ostatným ľuďom. Možno si to ani neuvedomujú, ale sú záchrancami dnešnej doby. Veď kto iní, ak nie oni vedú našu generáciu? Každý deň chodia ráno do práce a vychovávajú nás. Pomáhajú nám chápať. - Či už je to matematika, fyzika, slovenský jazyk, biológia, alebo chémia,...-. Problém nás, dnešnej mládeže, je ten, že si to nevážime. Ohŕňame nad nimi nos, (niektorí) ubližujeme im, hádame sa a svojou hlúposťou spôsobujeme problémy im, ale hlavne sami sebe. Aký má toto všetko vlastne zmysel? Fajn... sama tomu rozumiem. Aj mne vadí, keď ma niekto podceňuje, alebo naozaj zo mňa robí idiota. Ale, málokedy sa aj ja sama zamyslím nad tým, prečo sa to všetko deje. Kto to zavinil, a ako sme sa k tomu dostali. Ku kriku, "plačlivým scénam", malým neschopákom, ktorí nevedia čo od dobroty so sebou. Táto zložitá otázky má jednoduchú odpoveď. Podnet. Niečo je vždy spúšťačom všetkého. Logicky uvažujme. Aký má zmysel vykričať si hlasivky na pár deckách? Žiadny. (Síce, poznám aj učiteľov, ktorí vstanú ľavou nohou z postele a žiaci si môžu jedine tak trhnúť, alebo utekať.) My žiaci, hlavne základnej a strednej školy, máme tendenciu mať posledné slovo a potrebu odpáliť toho druhého pár vetami. Nie je to správne. Učiteľ nemôže za našu rodinnú situáciu, alebo potrebu "zafrajeriť". Jediné čo chce, je odučiť a konečne opustiť "svoje stanovisko". (Školu). Mám kopu spolužiakov, ktorí majú cielene vybratých učiteľov, ktorých neznášajú. Väčšinou preto, lebo si myslia, že je to tak aj z opačnej strany. A len pre svoj vlastný omyl ich trápia. 

Je toto správne? V ŽIADNOM PRÍPADE NIE! Mne to pripadá prehnané. Možno som staromódna, ale môj názor je taký, že úprimný rozhovor vyrieši všetko. Každý problém. Nie len v škole, ale aj doma a s našimi priateľmi/kami. Preto, sa snažme odstrániť nepríjemné situácie a zlozvyky. Buďme dobrí a svedomití, pri každej našej práci. Nehanbime sa vyjadriť svoj názor, ale všetko v istej miere. Neubližujme a neponižujme. Hlavne nie tích, ktorí si to najmenej zaslúžia. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?